Genel

Dirseğinden çıkan canlı şoke etti!

By  | 

ABD’de 11 yaşındaki bir çocuğun dirseğinden salyangoz çıkarıldı!

loading...

ABD Los Angeles’ta 11 yaşındaki çocuğun dirseğindeki bir yumru giderek büyüyordu. Hastaneye götürülen ismi açıklanmayan çocuğun dirseğinde salyangoz olduğu tespit edildi, hemen müdahale edilen çocuk tıp literatürüne girdi

loading...

Doktorlar, 11 yaşındaki bir çocuğun içinde büyüyen 4 milimetrelik salyangoz çıkardılar.

Daily Mail’de yer alan habere göre; ABD’nin Los Angeles şehrinde meydana gelen bu tuhaf olay tıp literatürüne girdi.

11 yaşındaki çocuğun dirseğindeki bir yumru giderek büyüyordu. Hastaneye götürülen ismi açıklanmayan çocuğun dirseğine hemen müdahale edildi. Böyle bir vakanın ilk defa görülüyor olması, onun tıp literatürüne geçmesine neden oldu.

Çocuğun kolundaki salyangoz çıkarıldı ancak hikayesini arkadaşlarıyla paylaşmak isteyen çocuk, salyangozu da yanında götürmek istedi.

Salyangozun türünün deniz salyangozu olduğu belirtildi.

Loma Linda Üniversitesi pediatri bölümündeki doktorlar, bu tuhaf vakayı BMJ Vaka Raporlarında yayınladılar.

Çocuğun binlerce yumuşakçaya ev sahipliği yapan bir havuzda oynarken salyangoz yumurtasının yaraya temas ettiği düşünülüyor.

Salyangoz ve sümüklüböcekler, bahçelerde çok görülür. Dekoratif çiçeklere ve besin ürünlerine zarar verebilirler. Bazı kabuksuz sümüklü böceklerin çiftleşme alışkanlıklarını gözlemlemek ilginç.

Yaygın Adı: Tatlı su salyangozları, kara salyangozları, kara sümüklü böcekleridir.

Alt sınıf: Akciğerli salyangozlardır.

Tür Sayısı: Yaklaşık 17 bin’dir.

Boyutları: 1 mm ila 17 cm arasıdır.

Fiziksel Özellikleri: Akciğer örtenek boşluğundan oluşur. Tam bükülme belli büyüklükte ters dönmüştür. Kabuklu ve vücudu sarılı ve normalde solungaç kapağı bulunmaz (tatlı su ve kara salyangozları), kabuklu ve belirli bir sarmal yok (tropik salyangozlar). Kabuklu ve vücutları sarmal şeklinde (kara salyangozları) ya da kısalmış ya da yok; belirli şekilde sarılı vücut (sümüklüböcekler); solungaç kapağı yok.

Alışkanlıkları: Sucul (genelde tatlı su) ve karaya alt, hava alan karasal türler, nemli yerler ve toprakta bulunur. Sıklıkla bitkilerle ilişkilendirilir; odun ve taş oyuklarda kış uykusuna yatarlar; deniz minareleri gibi bir grup deniz kıyılarındaki kaya yüzeylerde yaşar.

Yaşam Çizgisi: Çift cinsiyetliler, fakat kur yoluyla birleşme olabilir. Sperm özel bir üreme kanalı yoluyla aktartılır ve yumurtalar genelde kayalıklara, göletlerdeki bitki örtüsüne ya da topraktaki yumurta keselerine bırakılır. Yavru yumurta kesesinden çıkar.

loading...