Hadis ve Dua

Dua Hangi hastalıkları iyileştiriyor?

By  | 

Hepimiz dua ederiz özellikle hastalandığımızda en çok dua’ya sarıldığımız anlardır. Dua eden insan bilir ki şifayı veren sadece Allah’tır. Peki Dua Gerçekten nasıl hastaları iyileştiriyor?

dua etmek hastaları iyileştirebilir mi?

loading...

Newsweek dergisinin  2003 yılında yaptığı araştırmaya göre “Allah ve Sağlık: Din İyi Bir İlaç mı? Bilim Neden İnanmaya Başlıyor?” (God & Health: Is Religion Good Medicine? Why Science is Starting to Believe?) başlığı altında dinin iyileştirici etkisini işledi. Allah inancının insanın psiklojik durumunu düzelttiğine dair sağlam bulgular var.Dua eden insanların mevcut hastalıklarından daha kolay kutulduklarını belirtiyor newsweek dergisi. Yapılan anketlere göre, hasta  insanların %72’si dua ederek hastalıktan daha kolay atlatıyor.

loading...

Michigan Üniversitesi’nin araştırmasında ise dua eden insanlar  depresyon ve streslerini daha kolay atlatıyor. Chicago’daki Rush Üniversitesi’nin çalışmasına göre ise düzenli olarak namaz kılan ve dua edenlerin %25 daha uzun yaşayor.

Duke Üniversitesi’nin ise anjiyo geçiren hastalar üzerinde bir çalışma yapıyor. Anjiyo geçiren 750 hasta üzerinde yaptığı bir  araştırmada da, “duanın iyileştirici gücü” bilimsel olarak ortaya konmuştur. Dua okuyan kalp hastalarının, ameliyattan sonraki birkaç yıl içinde ölüm oranlarının yüzde 30 daha az olduğu görülüyor.

Üreme sorunları yaşayan hastalar üzerinde Columbia Üniversitesi bir çalışma yapıyor . Bu kişilerde döllenmenin başarı oranı %8’den %16’ya çıkmıştır. Embriyonun sağlıklı bir şekilde büyüme ihtimali ise %25’ten %50’ye yükseliyor.

St Luke’s Hastanesinde ise  kalp hastalarından, 466 tanesine din adamları dua okuyor, ve sonra görülüyor ki bu hastalar iyileşme oranı %11 oranında artıyor.

Bunun gibi bir çok çalışma dua eden insanların farklı hastalarda daha çabuk iyileştirme gösterdiği görülüyor. Dua hangi hastalıklara iyileştirir diye soranlara verilecek en güzel cevabın Allah tüm hastalara dua ederek şifa veriri demektir. Allah hiçbirinizi duasın bırakmasın. Lütfen paylaşarak herkesin dua etmesini sağlayalım.

loading...