Dua

Hastalıktan, sıkıntıdan kurtaracak o dua…

By  | 

Hz. Eyüp Peygamberin yaptığı dualar…

loading...

Hz. Eyüp’ün (a.s), hastalığının iyileşmesi ve sıkıntısının giderilmesi için Allah’a şöyle duâ ettiği bildirilmektedir:

loading...

وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ

(Ey Peygamberim!) Eyüp’ü da hatırla. Hani o Rabbine,‘Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen merhametlilerin en merhametlisisin’ diye yalvarmıştı.” (Enbiya, 21/83)

وَاذْكُرْ عَبْدَنَا أَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الشَّيْطَانُ بِنُصْبٍ وَعَذَابٍ

“Kulumuz Eyüp’ü da an: (O) Rabbine ‘Şeytan, bana bir yorgunluk ve azap dokundurdu’ diye seslenmiş, dua etmişti.” (Sâd, 38/41)

Yüce Allah, Eyüp Peygamberin duâsı üzerine hastalığının iyileşmesi için,

اُرْكُضْ بِرِجْلِكَ هَذَا مُغْتَسَلٌ بَارِدٌ وَشَرَابٌ

“Ona ayağını (yere) vur, işte yıkanacak ve içilecek serin (bir su) (Sâd, 38/42) buyurmuş, Eyüp (a.s.) ayağını yere vurmuş, çıkan su ile yıkanmış ve sudan içmiş, iç ve dış bütün hastalıklarından kurtulmuştur.

Yüce Allah, Eyüp’ün duâsını kabul ettiğini şöyle bildirmektedir:

فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَكَشَفْنَا مَا بِهِ مِنْ ضُرٍّ وَآتَيْنَاهُ أَهْلَهُ وَمِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنَا وَذِكْرَى لِلْعَابِدِينَ

“Biz de onun duâsını kabul etmiş ve başına gelenleri kaldırmıştık. Katımızdan bir rahmet ve kulluk edenlere bir hatıra olmak üzere ona tekrar ailesini ve kaybettikleriyle bir mislini daha vermiştik.” (Enbiyâ, 21/84)

Bunun üzerine Allah ona, “Ayağını yere vur. Çıkan sudan yıkan ve soğuğundan iç.” (Sâd sûresi, 42) buyurdu.

Emredileni yapınca iki pınar fışkırır. Birinden yıkanır, birisinden içer ve öyle bir sıhhat ve gençliğe kavuşur ki, hanımının bile onu tanıyamadığı rivayet edilir!
Böylece insanlık târihine, “Eyyub Aleyhisselâm’ın sabrı gibi” darbımeseliyle geçer. Şafi-i Mutlak ve Sabur olan Allah, onu bu güzel vasıflarıyla En’âm, Nisâ, Sâd ve Enbiyâ sûrelerinde över. “Biz onu hakîkaten sabırlı bulduk. O ne güzel kuldu. Şüphe yok ki o tamâmen Allah’a dönen idi.” (Sâd Sûresi, 44)

Hz. Eyyub’un şifa bulması ve eski varlığına kavuşması:
Ayet Eyyub’un(a.s) bedeninin şifaya kavuşmasından sonra yeniden evlat ve servete kavuştuğunu bildirmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de anlatılan hz Eyyub kıssasında, onun musibetlere duçar olmasından fazla bu musibetlere sabrı, tahammülü ve Allah’a olan duası ön plandadır.
Hz Eyyub peygamberin duasi 
Yüce Allah tarafından kendisine verilmiş olan hastalığı zamanında hz Eyyub’un duasi arapça dua etmiş; Yüce Allah da hz Eyüp şifa duasını  kabul ederek, Onu o hastalıktan kurtarmış. Hatta mukaddes kitabımız kur’anı kerim’de Enbiyâ Sûresi, 83 ayette’de bahseder.

Bediuzzaman said Nursi Lem’alar adlı eserinde Hz. Eyyub (as) ‘ın bu duasında şu sonuçları çıkarıyor.Hz Eyüb aleyhisselamın pek çok yara, bere içinde epey müddet kaldığı halde, o hastalığın azîm mükâfâtını düşünerek, kemâl-i sabırla tahammül edip kalmış. Sonra, yaralarından tevellüt edenkurtlar kalbine ve diline iliştiği zaman, zikir ve marifet-i İlâhiyenin mahalleri olan kalb ve lisanına iliştikleri için, o vazife-i ubudiyete halel gelir düşüncesiyle, kendi istirahati için değil, belki ubudiyet-i İlâhiye için demiş:

Hz. Eyüp’ün Duası Arapça Metin
Rabbi enni messeniye’d durru ve ente erhamu’r – rahimin

Hz. Eyüp’ün Duası Latince Yazım
Ya Rabbi! Beni şüphe yok ki, bir zarar (hastalık) kapladı. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin ya Rabb.

loading...