loading...

Dua

Hayırlı Evlat için Okunacak Dua

By  | 

Herkesin hayali hayırlı bir evlilik ve sonrasında tabiki bu evlilikten neşet eden hayırlı bi evlat veya evlatlar. İnsan öldükten sonra geriye bırakacağı hayırlı evlatların salih amelleri anne babanın amel defterine sevap olarak geçer, bu noktada amel defterinin kapanmadığı durumlardan biridir hayırlı evlat. Peygamber Efendimiz ( sav )’inde vurguladığı üzere: “Anne-Babanın duası, Peygamberler duası gibidir.” sözünü ilham alarak Allah’a bol bol dua etmeli ve hayırlı evlat istemeliyiz. Hayırlı Evlat isteyenlerin okuyacağu dua yanında çocuk sahibi olamayanlar için okunacak dua sırasıyla verdik. Lütfen yazımızı okuyup paylaşalım belki ihtiyacı olan vardır.

loading...

Kuran’ı Kerimde Hayırlı Evlat için Geçen Dualar

Allah Ali İmran Suresi, 38. Ayette de belirttiği üzere

loading...

Rabbi heb lî mil-ledunke zurriyyeten tayyibeten inneke semîudduâ’.

Anlamı:

“Ya Rabbi! Bana kendi katından çok temiz bir nesil (çocuk) bahşet. Muhakkak ki sen duayı hakkıyla işitensin.” ve
Furkan suresinin 74. Ayetinde ise Yüce Allah şöyle buyurmaktadır. Rabbenē heb lenē min ezvēcinē vezurriyyētinē gurrate eğyuniv-vec alnē lilmuttegîne imēmē.

Furkan 74.Ayet Anlamı

“Ey Rabbimiz! Bize eşlerimizden ve nesillerimizden gözler(imizin) nuru (olacak iyi insanlar) lütfet ve bizi (fenalıktan) sakınanlara rehber yap.” ayetlerini bol bol zikir haline getirerek Allah’a dua etmeli ve hayırlı evlat dilemeliyiz.Ayrıca hayırlı evlat için Furkan suresindeki şu ayet sure biçiminde tavsiye edilmiştir.
Bismillahirrahmanirrahim
Vellezine yegülüne Rabbena heb lenamin ezvacina ve zurriyyatina gurrate ağyuniv vec’alnalil muttegine imama.

Anlamı:

Esirgeyen ve Bağışlayan Allah’ın adıyla
Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.” Ayeti de bol bol okunarak, Allah’a dua ve niyaz edilmelidir.

Aşağıda Kuran-ı Kerim dışında peygamberlerin sık sık hayırlı evlat için ettiği bazı duaları okumakta büyük fayda vardır.

1-) Hz. İbrahim Peygamberin Hayırlı Evlat için okuduğu dua

رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِن ذُرِّيَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّكَ وَأَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَتُبْ عَلَيْنَآ إِنَّكَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ

Okunuşu: Rabbenâ vec’alnâ muslimeyni leke ve min zurriyyetinâ ummeten muslimeten leke ve erinâ menâsikenâ ve tub aleynâ, inneke entet tevvâbur rahîm.

Anlamı: “Ey Rabbimiz! İkimizi de sana teslim olanlardan kıl; soyumuzdan da sana boyun eğen (Müslüman) bir ümmet meydana getir; bize ibadet yer (ve usûl)lerini göster, (kusurlarımızı affedip) tövbemizi kabul buyur. Çünkü sen, tövbeleri çokça kabul eden ve çok merhamet edensin.” (Bakara 128)

رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاَةِ وَمِن ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاء

Okunuşu: Rabbic alnî mugîmes-salēti vemin zurriyyetî rabbenē vetegabbel duâ’.

Anlamı: “Ey Rabbim! Beni ve neslimden (gelenleri) de namazı gereği gibi kılanlardan eyle. Ey Rabbimiz! Duamı kabul buyur.” (İbrahim Suresi – 40)

رَبِّ هَبْ لِي مِنَ الصَّالِحِينَ

Okunuşu: Rabbi heb lî mines-sâlihîn.

Anlamı: “Ey Rabbim! Bana iyilerden (salih evlat) lütfet!” (Saffat Suresi – 100)

 

2-) Hz. Ademi’in Hayırlı Evlat için Okuduğu Dua

لَئِنْ آتَيْتَنَا صَالِحاً لَّنَكُونَنَّ مِنَ الشَّاكِرِينَ

Okunuşu: Lein ēteytenē sâlihal lenekûnenne mineş-şâkirîn.

Anlamı: “Eğer bize düzgün/kusursuz bir çocuk verirsen andolsun ki, mutlaka şükredenlerden olacağız.” (A’raf Suresi 189)

3-) Hz. Zekeriya’nın Çocuğu Olmayanlar için Okunacak Duası

رَبِّ لَا تَذَرْنِي فَرْداً وَأَنتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ

Okunuşu: Rabbî lē tezernî ferdev-ve ente [k]hayrul vērisîn.

Anlamı: “Rabbim! Beni tek başıma (evlatsız) bırakma, gerçi (vermesen de) sen, varislerin en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi – 89)

loading...