Dini Hikayeler

Kıssa : Hz.Ali’nin ibretlik Rüya Yorumu

By  | 

Çok güzel bir kıssa dini hikaye, lütfen sonuna kadar okuyalım

loading...

Peygamber efendimizin yakın çevresinden sahabelerden biri olan Abdullah oğlu Cabir ilginç bir rüyası.

loading...

Cabir rüyasında , yaşça büyük olan ineklerin,  daha küçün olanları sağdığını görüyor.

kurumuş bir dere kenarında yemyeşil yeşillikler olduğunu , hasta olanlar hasta olmayanları ziyarette bulunduğunu , , hutbe okunan yerde çok büyük putlar durduğunu görüyor rüyasında Cabir aynı zamanda..

Bildiğiniz normal rüyalardan biri değildi bu rüya,  Bu rüya sahih bir rüyaya benziyordu. Ardında bir mana bir işaret vardı. Acaba ne manaya geliyordu bu rüya.Daha sonra da Abdullab bin Cabir rüyasını tabir ettirecek biri aklına geldi. Bu konuda islam dünyasının en alim zatlarından biri olan Hz. Ali’ye gitmeye rüyasını anlatmaya karar verdi. Ancak Hz. Ali bu rüya hakkında sağlıklı bir yorum yapabilirdi diye düşündü ve Hz. Ali’nin yanına gitti. Rüyasını anlatmaya başladı. Rüya tabiri yapmasını istedi.

Öncellikle Hz. Ali rüyayı yanlış tabir etmekten dolayı yüca Allah’a sığınarak rüyayı tabir etmeye başladı.

– “Yaşça daha büyük olan ineklerin daha küçük yaşlı olanları sağması bazı amir ve yönetecilerin halkı soyması hakkını yemesi manasına geliyor dedi.

Hastaların olanların hasta olmayanları ziyarette bulunması ise,  fakirlerin hallerini arz etmek için zenginlerin peşinde koşmasını;

kurumuş dere kenarında bulunan yeşillikler ise, genel olarak bakıldığında çok büyük düşünülen ve öyle meşhur olmuş ama aslında gerçek halleri kuru bir çölden farksız olan alim adamlarını;

Cuma hutbesinin okunduğu yerde duran  koca büyük putlar ise, liyakati olmayan , dinin ve devletin yüce makamlarına yükselmiş kimseleri ifade eder. dedi.

Abdullah bin Cabir bu tüyasını yorumundan çok manalar çıkardı.

Allah hepimizi Hz.Ali’nin bahsettiği gibi sahte alimlerden korusun. Günümüzde sahte alim müsveddelerinin izinden gidip ihanet içinde olan kişileri görünce ne kadar da önemli bir mavzu olduğunu görüyoruz. Unutmayın sahte alim insanı dinden eder. Allah hepimizi Kuran ve Sünnet yolundan ayırmasın. Lütfen yazımızı daha çok kişiye ulaşması için paylaşalım. Allah ebeden hepinizden razı olsun.

loading...