Dua

Sıkıntı ve Stresten Kurutlmak içn Güçlü Bir Dua

By  | 

İnşirah ne demektir? İnşirah Suresi ne zaman ve nerede inmiştir? İnşirah Suresi’nin fazileti ve sırları nelerdir? İnşirah Suresi’nin okunuşu, anlamı ve tefsiri nasıldır? İşte İnşirah Suresi hakkında bilgiler…
İnşirah Sûresi, Mekke döneminde inmiştir. Sûre, 8 âyettir. İnşirah; açılmak, genişlemek demektir.

loading...

İNŞİRAH SURESİ ARAPÇA

اَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَۙ ﴿1﴾ وَوَضَعْنَا عَنْكَ وِزْرَكَۙ ﴿2﴾ اَلَّذ۪ٓي اَنْقَضَ ظَهْرَكَۙ ﴿3﴾ وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَۜ ﴿4﴾ فَاِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًاۙ ﴿5﴾ اِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًاۜ ﴿6﴾ فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْۙ ﴿7﴾ وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ ﴿8﴾

loading...

İNŞİRAH SURESİ’NİN TÜRKÇE OKUNUŞU
Bismillâhirrahmanirrahim  ﴾1﴿ Elem neşrah leke sadrek. ﴾2-3﴿ Ve vada’nâ ’anke vizrek. Elleziy enkada zahrek. ﴾4﴿ Ve refa’nâ leke zikrek. ﴾5-6﴿ Feinne me’al’usri yüsrâ. İnne me’al’usri yüsrâ. ﴾7-8﴿ Feizâ ferağte fensab. Ve ila Rabbike ferğab.

İNŞİRAH SURESİ’NİN ANLAMI
Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla ﴾1﴿ Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?  ﴾2-3﴿ Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı ﴾4﴿ Senin şânını ve ününü yüceltmedik mi? ﴾5-6﴿ Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır. ﴾7-8﴿ Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel.

İNŞİRAH SURESİ’NİN KISA TEFSİRİ

İnşirah Suresi Kur’an-ı Kerim’in 94. suresidir ve keIime anIamı oIarak ferahIamak, genişIemek, sevinmek, açıImak manaIarına geIir. Hazreti Muhammed (sav) ‘in göğsünün açıIıp huzura, feraha, güvene kavuşturuIması oIayını anIattığından doIayı sure bu adı aImıştır. Sekiz ayetten oIuşan surenin ismini “Şerh” “EIem neşrah Ieke sadrak” oIarakta söyIeyenIer vardır. NüzuI sırasında 12.oIan sure Mekke’de inmiştir.

İNŞİRAH SURESİ HAKKINDA BİLGİLER
İnşirah Sûresi’nin Nüzûlü
İnşirah Sûresi, Mushaftaki sıralamada doksan dördüncü, iniş sırasına göre on ikinci sûredir. Duhâ Sûresi’nden sonra, Asr Sûresi’nden önce Mekke’de inmiştir.

İnşirah Sûresi’nin Adı/Ayet Sayısı
İnşirah “açılıp genişlemek, huzura kavuşmak” anlamlarına gelmektedir. İlk âyetinde aynı kökten olan fiil kullanıldığı ve Hz. Peygamber’in gönül ferahlığına ve huzura kavuşturulduğu bildirildiği için sûre “İnşirah” adını almıştır. Ayrıca “Şerh, Elem neşrah” adlarıyla da anılmaktadır.

İnşirah Sûresi’nin Konusu
Sûrede Yüce Allah’ın Hz. Peygamber’e mânevî lutufları özetlenmekte, her güçlükle birlikte mutlaka bir kolaylığın olduğu bildirilerek Mekke’de putperestlerin baskısı yüzünden sıkıntı çeken Resûlullah ile Müslümanlara teselli ve ümit verilmekte; onlardan Allah’a ibadet ve itaatlerini sürdürmeleri istenmektedir.

loading...