loading...

Genel

BEBEĞİN ANNE-BABA YANINDA UYUMASI DOĞRU MU?

By  | 

Anne-babalarının odasında yatan bebekler gece uykusunu 40 dakika daha az uyuyor.
Bebekle aynı odada uyumak anne ve babalar için daha az uyku demek. Yeni bir araştırma gösteriyor ki bebek için de aynı anlama geliyor. Bebeklerin, eğer altı aydan büyükse, anne-babalarının odasında yatmaları halinde her bir gecelik uykusundan 40 dakika kaybettiği ortaya çıktı. Dokuz aylık bir bebek ayrı odada olduğu takdirde yaklaşık 10 buçuk saat uyuyor. Ama anne ve babasıyla aynı odadaysa bu süre 9 saat 47 dakika oluyor. Nedeni ise geceleri ebeveynlerinin yatağına alınmaları. Ayrıca bu durumda biberonla besleme ve emzirme gibi uykuda besleme de iki katına çıkıyor. Sonuçları ‘Paediatrics’ dergisinde yayımlanan araştırma Penn State College of Medicine’da yapıldı. ABD’li araştırmacılar 230 anne ve çocuğa baktı. Oda paylaşımlı bebeklerin sabah 8’e kadar uyku olasılığı daha düşük çıktı.

loading...

ANİ BEBEK ÖLÜM SENDROMU

loading...

Dokuz aylık olanların gece esnasında daha az uyku çekmesinin nedenleri arasında daha kısa uyku eğilimi ve daha güvensiz uykuları vardı. Altı aylıktan küçük bebeklerin ise ‘ani bebek ölüm sendromu’ nedeniyle ebeveynden uzak olmasının sakıncalı olduğu tespit edildi. Araştırmanın başındaki isim Prof. Ian Paul “Büyük bebekler, gece boyunca kısa bir uyanma bölümlerine sahip. Bu durumda onlarla aynı odada bulunan anne-babaların çocukların kendi başına uykuya dönmesine müsaade etmek yerine bu uyanışlara cevap verme olasılığı daha yüksek. Bu da bir bebeğin kendisine yanıt vermesi için bir ebeveyne alışması gibi kısır bir döngü başlatıyor. Dolayısıyla uykuya dalmak gibi daha karmaşık ve uzun süreli etkileşime ihtiyaç duymaya başlıyor” diyor.

ÇOCUKLARDA UYKU KAYBI

Paul ayrıca uykusunu iyi alamayan bebeklerle ilgili şu uyarıyı yapıyor: “Uyku kaybının çocuklarda duygusal ve davranışsal sorunlarla bağlantılı olduğunu biliyoruz, Ayrıca obezite riskine de yol açıyor.” Uzmanlar çocukların ayrı odada uyumalarını sağlamak için onların uykudan önce iyi beslenmesinin sağlanmasını öneriyor. Eğer aynı odada kalacaksanız bile bebeğin uykusunu bölecek davranışlardan kaçınılması gerektiği kaydediliyor.

loading...