Dini Bilgiler

‘BEREKET DUASI’YLA PAZARI AÇIYORLAR

By  | 

Uşak Belediyesi’nde görevli zabıta memuru Gürbüz Baran, İslice Mahallesi’nde her çarşamba kurulan semt pazarı sabah alışverişe hazır hale getirilince zabıta kulübesindeki hoparlörden dua okuyor.

loading...

Bereket duasını okuyan Baran, semt pazarının uzun süredir dualarla açıldığını söyledi.

loading...

Yaklaşık 4 yıldır hoparlörden dua okuduğunu dile getiren Baran, “Daha önce kayıttan okunuyordu. Halkımız da memnun.” dedi.

Pazar esnafından Musa Altıntaş ise uygulamanın 1990’lı yıllardan bu yana devam ettiğini söyledi.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan da örf, adet ve geleneklerine bağlı bir şehir olduklarını belirterek, “Yörük memleketiyiz, kültürümüzün yaşamasını istiyoruz. Toplu olarak kurulan tüm pazar yerlerinde sabah ilk alışveriş başlarken bereket duası yaptırıyoruz. Kendi görevli arkadaşımız, esnafımızla bu duayı ediyor.” diye konuştu.

Uşak Belediyesinde görevli zabıta memuru Gürbüz Baran, İslice Mahallesi’nde her çarşamba kurulan semt pazarı sabah alışverişe hazır hale getirilince zabıta kulübesindeki hoparlörden dua okuyor. ( Çağatay İğci – Anadolu Ajansı )

Uşak Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Arif Işık ise semt pazarlarında yaklaşık 30 yıldan bu yana dua okunduğunu ifade ederek, bu şekilde ahilik geleneğini de yaşatmaya çalıştıklarını vurguladı.

Vatandaşlar da pazar kurulurken dua edilmesinin bir gelenek olduğunu, “hayırlı alışverişler” dileyerek güne başlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

loading...