loading...

Genel

Brokoli’nin Kansere Karşı Mucize Bir Etkisi Tespit Edildi

By  | 

Bilim insanları, brokolinin kanser tedavisinde kullanılabileceğini açıkladı.

loading...

Bilim adamları, brokolinin kolorektal (kalın bağırsak) kanserin tedavisinde kullanılabileceğini bildirdi.

loading...

Yonhap ajansının haberine göre, Singapur Ulusal Üniversitesinden bir grup bilim adamı, brokolide bulunan kanser karşıtı probiyotikler üzerinde mühendislik çalışması yaptı.

Chang Matthew Wook liderliğindeki araştırmada, işlenen probiyotiklerin, kanser gelişimini engellediği ve kolorektal kanser hücrelerinin geri çekilmesini teşvik ettiği keşfedildi.

İşlem sırasında probiyotiklerin içine küçük bir organik molekül olan mirosinaz enziminin yerleştirildiği, kanser önleyici maddeler glukozinolatlarla eşleşen bu probiyotiklerin, laboratuvar ortamında fare ve insan kalın bağırsak kanseri hücre dizilerinin çoğalmasını yüzde 95 oranında engellediği gözlendi.

Brokolinin Faydaları

Lahanagiller familyasının bir üyesi olan brokoli İtalya ile birlikte anılan ve o bölge ile özdeşleşmiş bir sebzedir. Brokolinin dünyaya yayılması ve tanınması 1900’lü yıllarda olmuştur. Günümüze gelindiğinde brokoli, her ne kadar en popüler sebzeler listesinde kendisine yer bulamasa da en faydaları sebzeler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda brokolinin havuçtan çok daha fazla karoten içerdiği görülmüştür. Hem suyu hem de kendisi tüketilebilecek en iyi sebzelerden olduğu kabul edilmektedir. Brokoli salatası ya da yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi haşlanarak suyu da tüketilir.

Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir.

Brokolinin Sağlığa Faydaları
Etkin bir kanser düşmanı olan brokoli mide, bağırsak ve yemek borusu kanser riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Akciğer kanserinde de etkili olduğu ve koruyucu özellik taşıdığı son yıllarda yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Diyet lifleri içermesi tokluk hissi vermektedir. Son yıllarda uzmanlar tarafından verilmekte olan diyetlerde brokoli büyük yük taşımaktadır. Elma suyu ve havuç suyu ile brokoli suyunun karıştırılarak birlikte tüketilmesi vücuda direnç kazandırmakta, hastalıklara karşı mücadele etmesini güçlendirmektedir. Ayrıca bu karışım yüksek miktarda demir içermekte olup bireylerin günlük demir ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır.

Brokoli Cilt Sağlığı Korur: Brokolinin içerdiği A vitamini cildinizin hücre zarlarını korur ve ultraviyole radyasyon hasarını önler, böylece cildinizi sağlıklı tutar. Bunun yanında C ve E vitaminleri yardımıyla cilt hücreleri için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Brokoli, cilt ve deride meydana gelen hasarı tamir etmek için gerekli olan glukorafaninin diye adlandırılan bir madde içerir. Böylece brokoli yiyerek cildinizin daha hızlı yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, C vitamini cilde zarar veren serbest radikallerle savaşır ve neredeyse C vitamini içeren bütün besinler antioksidan özelliklere sahiptir. Serbest radikaller cilt sorunlarına neden olur ve cilt yaşlanmasının başlıca sorumlusudur. Serbest radikalleri ortadan kaldıran C vitamini böylece kırışıklık ve pigmentasyonu azaltır, cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır. Brokoli yemek bu bağlamda faydalıdır. Ayrıca, beta karoten, E vitamini ve  cilde doğal bir parlaklık kazandıran B vitamini kompleksi içerir.

Cilde olan bütün bu faydalarının dışında cildi UV zararlı ışınlarından korur. Zararlı güneş ışınlarının cilde doğrudan zarar vermesini engeller ve hasarlı hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur. Güneş ışınlarından kaynaklanan radyasyonlardan cildi korur.

Brokoli Cildi Kanserden Korur: Sürekli alınan güneş yanıkları cilt kanseri riskini artırır. Daha önce belirtiğimiz gibi brokoli UV ışınlarına karşı koruma sağlar ve bu ışınlardan kaynaklanan kızarıklıkları giderir. Bu şekilde önemli ölçüde cilt kanseri riskini azaltır.

Ayrıca C vitamini, beta-karoten, selenyum, bakır, çinko  büyük ölçüde cildin bağışıklık sistemini artırabilir. Brokoli gibi koyu yeşil sebzelerde bulunan fosfor gibi diğer vitaminler ve mineraller, çeşitli deri enfeksiyonlarından sizi korurlar.

Brokolinin Saç Sağlığına Faydaları: Bildiğiniz gibi sağlıklı saç, saç köklerini beslemek üzere A, C, E, B5, B12 vitaminleri yanında, demir, niasin, çinko, kükürt, silis ve germanyum gibi maddelere ihtiyaç duyar. Brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler saçlar için mükemmel bir besin kaynağıdır.

Brokoli saç büyümesini teşvik eden A ve C vitaminleri yanında kalsiyum da içerir. A ve C vitaminleri sebum üretimini, kalsiyum saç köklerini güçlendirir ve kafa derisi sağlığına da katkıda bulunur.

Bunların yanında brokolinin içerdiği besinler saç köklerini güçlendirir ve saçların dökülmesini engelleyebilir. Düzenli olarak brokoli tüketimi, saç kırılmalarına engel olabilir. B6 ve  B vitaminleri saç sağlığı dışında zihinsel sağlığı da korumaya yardımcı olur.

Brokoli Kanseri Önleyebilir: Araştırmacılar brokolinin kanseri önleyebildiğini ortaya koymuşlardır. Brokoli vücutta kansere neden olan östrojenleri ortadan kaldırabilen özelliklere sahiptir. Brokoli, meme ve rahim kanserini önleme noktasında son derece etkili bir besin kaynağı olabilir.

Kalp Sağlığı İçin Brokoli: Brokolinin kalp sağlığı için sağladığı faydalar da azımsanmayacak kadar fazladır. Bünyede kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler içerir. Kötü kolesterol seviyesini dengeler. Bunun dışında damar sağlığını koruyarak kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.

Brokoli Sinir Sistemi Sağlığını Korur: Sağlıklı bir sinir sistemi için potasyum önemli bir maddedir. Zengin miktarda potasyum içeren brokoli sinirlerin sağlığını korur.

Brokoli Zayıflamayı Kolaylaştırır: Brokoli zengin miktarda lifler içermektedir ve bütün lif içeren besinler zayıflamaya yardımcı olmanın dışında sindirim sistemi sağlığına ciddi katkılarda bulunabilirler. Günlük olarak tüketilen çiğ brokoli vücudun gereksinim duyduğu birçok maddeyi sağlayabilir. Lifler ayrıca kan şekeri seviyesini ayarlar.

Göz Sağlığı İçin Brokoli: Gelen ışıkları emen retina, sağlıklı bir şekilde görevine devam edebilmesi için A vitaminine ihtiyaç duyar. Brokoli ise zengin miktarda a vitamini içerir. Brokoli ayrıca yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarından korur.

Brokoli Kan Basıncını Düzenler: Brokoli kan basıncını düzenleyen lif, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Buna ek olarak brokoli, kan basıncını düşürerek kanın damarlara normal akışını sağlamaya yardımcı olur.

Brokoli Kemik Sağlığını Korur: Çok etkili bir kalsiyum kaynağı olan brokoli bu özelliği sayesinde kemik sağlığını da korur. Gebelik sırasında veya sonrasında meydana gelen kalsiyum eksikliğini giderir. Gebelik esnasında kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kemik hastalıklarını, halsizlik gibi durumları ortadan kaldırmak için brokoli tüketmek mümkün.

Brokoli Anemiyi Önleyebilir: Anemi demir eksikiliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Bunun yanında aşırı derecede demir eksikliği aynı zamanda saç dökülmesine neden olur. Düzenli olarak brokoli tüketimi hem kansızlık hem de saç dökülmesini engelleyebilir. Brokoli kansızlığı önlemeye yarayan folik asit içerir.

Brokoli Suyunun Faydaları:

Düzenli olarak tüketilen brokoli vücudun gereksinim duyduğu A ve C vimataminlerinin yanında demir ve kalsiyum miktarını büyük ölçüde karşılayabilir. İçerdiği çok zengin vitamin, bileşen ve mineraller yardımıyla brokoli birçok açıdan vücut sağlığını korumaktadır. Brokoli birçok tehlikeli hastalıktan korunmayı sağladığı gibi bazı hastalıklar içinde anlık sonuçlar sağlayabilir. Sağlık açısından brokolinin sağladığı faydalardan bazıları şunlardır;

Kanser hastalıklarından koruyabilir, kolon ve meme kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde azalttığı söylenir.
Brokoli suyu başta kanser olmak üzere birçok hastalığın başlıca kaynağı olan serbest radikallere karşı vücudu korur ve serbest radikallerin kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.
İçerdiği zengin miktardaki lifler brokolinin sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunmasını sağlar.
Zengin miktarda kalsiyum içeren brokoli suyu kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çocuklar için sağlıklı bir iskelet yapısının olışmasını sağlayabilir. Aynı zamanda yetişkinlerin yaşlanma döneminde kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
Demir eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunlarını ortadan kaldırabilir.
Cilt ve saç sağlığı için hayati önem taşıyan besinler ve mineraller içermektedir.
Kış aylarında soğuk algınlığından dolayı meydana gelebilecek hastalıklarla savaşmak için bünyeyi güçlendirir.
Brokoli suyun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için evde hazırlamanızı öneririz. Brokoli suyunu brokolileri presleyerek elde edebilirsiniz. Presleyerek elde ettiğini suyu süzerek tüketebilirsiniz.

Brokolinin Zararları: Brokoli düzenli ve aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından güvenli bir besin kaynağıdır. Aşırı tüketimden kaynaklanan bazı yan etkileri olabilir. İlaç kullanan hastalar için de makul miktarda tüketildiğinde herhangi bir zararı dokunmaz.

Aşırı tüketildiğinde şişme ve midede ekşime hissine neden olabilir.
İdrar yolu sorunları olanlar için aşırı tüketim sorunu arttırabilir ve bu durum vücutta su kaybına neden olur.

Tavsiyeler

Brokoli mevsiminde taze olarak tüketildiğinde sağlık açısından daha fazla katkı sağlar. Günlük yemeklerde haşlanarak veya kızartılarak tüketilmesi mümkün fakat bir çok sağlık uzmanı çiğ olarak da tüketilmesini önermektedir.

loading...