Dini Hikayeler

Deli Aklı ile Zengin Olan Adam

By  | 

İş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir zamanlar çok başarılı bir insan olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı. Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu.
Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. ‘Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli… Benimle Paylaşmak ister misin?’ diye sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, ‘Sana yardım edebilirim’ dedi. Çek defterini çıkardı.
İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: ‘Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al’ dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.
İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller’ e aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına. ‘Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim’ diye düşündü. John Rockefeller’ e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi.
Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı.

loading...

Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti. Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü.

loading...

Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire ‘Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir’ dedi. ‘Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor’ diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.
İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı.

Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti.
Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı.
Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.

Bu Hikayede anlatmak istediğimiz aslında şuydu biz hep kavli dua ediyoruz değil mi Allah’a , kazançlarımız artsın işerimiz rast gitsin vb. dualar, bunlar hoş güzel her işte olmazsa olmaz dua ile başlamak lazım ama , burada bir de fiili duayı unutmamak gerekir. Allah çalışan herkese veriyor yani bu işin önce matemetiğinde var önce çalışmak elinden geleni yapmaya niyetlenmek fiili dua’dır. Bunu yapmadan kavli dua sebeplere riayet etmemektir. Duamız eksik kalır. Önce çalışacaksını sonra duanızı edecekseniz, biri fiiili biri kavli duadır. Hikayedeki adam fiili duasını kendince gerçekleştiriyor , çalışıyor azimle ve Allah’ta veriyor. Ancak hiçbirşey yapmadan Allah’tan dilemek olmaz önce sen bir adım atacaksın sonra dua’nı da edeceksin tabi.. Allah ben her duaya cevap veririm diyor, unutma ancak bu cevap ne şekilde olacak sana bağlı. Bazen de hayırsız birşey istiyorsun Allah duana cevaben farklı bir sonuç veriyor ve asıl istediğine gidem yoldur belkide odur, duan kabul olmuştur belki de ama senin Allah’tan istediğin yol ile değil hayırlısı ile..

Allah herkese helal kazanç versin tabiki, özellikle aşağıdaki yaşlı adam gibi kazanç sağlayan kullarından eylesin. aşağıdaki yaşlı adamın hikayesini mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

loading...