Genel

Sık Maden Suyu içenlere Bir Hatırlatma…!

By  | 

Maden suyu, içinde bikarbonat, sülfat, klorür, kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür, demir, potasyum ve sodyum bulundurur. Bunların sağlığa birçok faydasının olduğu muhakkaktır.
Yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde, uygun jeolojik şartlarda tabiî olarak oluşan, en az 1000 mg/l çözünmüş mineraller veya eser elementler bulunduran, tabiî yapısında karbondioksit ve radyoaktif elemente sahip olan, yeryüzüne kendiliğinden çıkan veya teknik usûller ile çıkartılan, sıcak veya soğuk yeraltı sularıdır. Tamamıyla tabiî olduğu için bir mineral deposudur.

MADEN SUYUNUN İÇİNDE NELER BULUNUR?

loading...

Bikarbonat, mide fonksiyonları, kan ve idrarda asit-baz dengesi sağlar.

Sülfat, kalın bağırsak ve safra kesesi fonksiyonlarını uyarır.

Florür, diş ve kemik sağlığına; iyodür, troid bezi fonksiyonlarına; klorür; su-elektrolit dengesi ve sindirim desteğine iyi gelir.

Kalsiyum, kemik, diş ve kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, sinir uyarı iletimine; magnezyum, kalp, kas ve sinir sağlığı ve enerji üretimine; sodyum, su-elektrolit dengesi, sindirim desteği, asit-baz dengesi, uyarı iletimine; potasyum, hücre metabolizması, su dengesine fayda temin eder.

Karbondioksit gazı, dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için, mineral tadı algılanmasına mani olarak içimi kolaylaştırmak için kullanılır. Halkımız, içinde karbondioksit bulunan içeceklere genel olarak “asitli içecek” demektedir. Hâlbuki maden sularında asitli bir element bulunmamaktadır.

Maden suyu, suya basınçlı bir şekilde karbondioksit eklenmesi yoluyla oluşur. Böylece suya hafif bir asit olan “karbonik asit” eklenmiş olur. Peki, bu asit, mide için zararlı mıdır?

Bir deneyde hazımsızlık veya kabızlık sorunu olan kişiler, iki gruba ayrılmış, bir gruba 15 gün boyunca normal su, diğer gruba da maden suyu içirilmiş. Maden suyu içenlerde her iki problemde de iyileşme işaretleri görülürken, normal su içenlerde herhangi bir gelişme izlenmemiş. Bundan da anlaşılıyor ki, maden sularındaki karbonik asidin mide için bir zararı yoktur.

MADEN SUYUNUN FAYDALARI

Maden suyu, gençler, menopoz sonrası kadınlar ve ileri yaşlardaki insanların günlük kalsiyum ihtiyaçlarını karşılar. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.

Sportif aktivitede terleme ile oluşan su ve mineral kaybını karşılar ve yorgunluğu giderir.

Büyüme çağında, hâmilelikte ve yaşlılıkta mineral ihtiyacını (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılar.

Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar.

İçerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde, sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler ve sağlıklı kılar.

Aynı zamanda dışarıdan sürüldüğünde de cildi canlandırır ve gençleştirir.

Kaynak: Nejla Baş, Şebnem Dergisi, 152. Sayı

loading...